«

Úno 10

Evidenční kontrola od roku 2016

Zajímají vás informace o nových praktikách na STK? Jelikož jsem letos absolvoval zatím jen evidenční kontroly, napíšu informace alespoň o nich.

Zdražení?

U evidenčních kontrol opravdu došlo k výraznému navýšení cen – průměrně o 50 až 70 % a technická kontrola podražila zhruba o 20 až 30 %. (U obou kontrol záleží na stanici – kde byly loni ceny velmi příznivé, tam se letos nejspíše dočkáme většího zdražení.)

Fotografování?

Největší změna proběhla ve focení vozidel. Nutné je nejen vyfotit vozidla zvenku, ale rovněž zdokumentování výrobního štítku a tachometru, případně vyraženého čísla na karoserii (motor se nefotí). Focení výrobního čísla však může být někdy velký problém, protože ne vždy je dobře přístupné. Většinou to protahuje dobu, kterou strávíte na STK, než se technikovi podaří získat snímek uspokojivé kvality. Dle novelizace Hlavy VI Věstníku dopravy č. 1/2013 Ministerstva dopravy ČR musí být snímek ostrý a dobře čitelný.
S fotografováním se od 1. ledna 2016 setkáte na všech stanicích. Testovací provoz probíhal již před koncem roku 2015 a STK, které nestačily potřebnou techniku zařídit, by od roku 2016 neměly být v provozu.
Tyto novinky nejsou nijak zvlášť příjemné zejména pro nás, veteránisty. Jen si představte, jak některé štítky a výrobní čísla vypadají. Štítek bývá velmi ošoupaný, zalepený a často špatně čitelný. Výrobní číslo, které je přetřené barvou, se musí obrousit. Jen u kývačky, kde se štítek nachází na celkem přístupném místě – na krku, trvalo focení zhruba 5 minut.

Závěrem mohu jen doporučit, abyste se všichni na tyto obstrukce předem připravili a zkontrolovali čitelnost údajů ještě před samotnou návštěvou STK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>