«

»

Čer 30

Veterán jako dobrá investice

Pokud máte volné peníze a nevíte, kam je uložit, nebojte se investovat do veterána nebo jiné starožitnosti. V dnešní době směšných úroků na všech běžně dostupných bankovních produktech (typu spořící účet, termínovaný vklad apod.) se jedná o zajímavou alternativu.

Jak na to?

Mojí srdeční záležitostí jsou staré motorky, budu se tedy v následujících řádcích věnovat pouze jim. Pokud vám zrezivělý motocykl nic neříká a obáváte se, že nevědomky koupíte předražený kousek, doporučuji se poradit s někým, kdo je informovaný a sbírá již delší dobu. V současnosti je velká poptávka po původních strojích a v této kategorii doporučuji hledat. Pokud zrenovujete nějakou „tuctovou“ motorku, vynaložený čas a finance jen těžko v blízké době dostanete zpět.

Kde začít?

Nastává nejtěžší a zároveň nejpodstatnější část – hledání na inzercích, bazarech, aukcích a burzách. Důležité je si uvědomit, co přesně hledáte, v jakém stavu a za jakou cenu.

Inzeráty a internetové bazary: Na internetu najdete velké množství webů s inzercí. Dejte si do záložek několik větších i menších serverů, které nejlépe několikrát za den aktualizujte a prozkoumejte nově vložené nabídky.

Internetové aukce: V ČR stačí sledovat nejznámější aukční portál (ostatní nestojí za řeč), takže šup s ním do záložek.

Burzy: Jestliže nejste o víkendu ranní ptáčata, klidně si přispěte a nakupujte pouze virtuálně. Kompletních motorek je na burzách poskrovnu a příjemných cen jakbysmet (záleží zde především na štěstí a správném načasování).

Máte nakoupeno?

Výborně! Teď už jen zbývá investici dobře uložit. Ideální je například suchá, vytápěná garáž. Pokud je motorka zrezivělá, nejlepší je použít fosfátový odrezovač na zastavení koroze a posléze natřít konzervačním olejem. Osobně jsem si v poslední době oblíbil odrezování pomocí elektrolýzy, které se budu věnovat v některém z následujících článků.

Pokud vás tyto řádky zatím příliš neoslovily a máte raději konkrétní fakta a čísla, v následujících grafech je znázorněn přibližný vývoj cen dvou vybraných motorek za posledních 10 let. Ceny pochází z inzercí nebo aukcí od lidí, kteří věděli, co prodávají. (Částky jsou pouze orientační – neznamená to, že je nemůžete nakoupit za méně či více.)

(nárůst téměř o 185 %, tj. zhodnocení o 18,5 % ročně)

(nárůst téměř o 143 %, tj. zhodnocení o 14,3 % ročně)

 

NENECHTE SE NAPÁLIT, RADĚJI DÉLE A PEČLIVĚ VYBÍREJTE!

 

Na závěr několik pro a proti:

+ V případě vydařené koupě = kvalitní investice.

+ Může sloužit i jako stylová dekorace/designový prvek.

+ Lze jednoduše prodat.

 

Zabírá hodně místa.

Musí být v suchu.

Hledání může trvat dlouho (následná péče ještě déle).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>